Soğuk süte destekleme

Kategori: AKTÜEL,DESTEKLEMELER,Genel,GÜNCEL |

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 15 Haziran Cuma günü 28324 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan tebliğe göre manda, koyun ve keçi sütü ile inek sütü için soğutulmuş süte farklı olmak üzere beher litre için farklı prim uygulaması gerçekleştirilecek. Konu hakkında açıklama yapan Manisa Süt-Bir Başkanı Veteriner Hekim Ulvi Murat Tunca, soğutulmuş süte verilecek farklı desteklemeden dolayı üreticilerin memnun olduğunu söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 15 Haziran Cuma günü Resmi Gazetede yayımlanan tebliğe göre ; manda, koyun ve keçi sütü ile inek sütü için soğutulmuş süte farklı olmak üzere beher litre için farklı prim uygulaması gerçekleştirilecek. Tebliğe göre, 15 Haziran’dan itibaren soğuk sütün desteklenmesi farklı olacağından üreticiler ve örgütler açısından önemi de artmış durumda. Konu ile açıklama yapan Manisa Süt-Bir Başkanı Veteriner Hekim Ulvi Murat Tunca, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın soğutulmuş süte verilecek farklı desteklemeden dolayı üreticilerin memnun olduğunu belirtti.

“SÜTÜN SAĞILMASININ ARDINDAN

4 DERECEYE KADAR SOĞUTULACAK”

Tunca, sütün sağılmasının ardından soğutucu tanklarda 4 dereceye kadar soğutarak soğuk zincir içine alan üreticiye yüksek prim verileceğini vurguladı. Tunca, uygulamanın  ‘2012 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklere İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı’nın 4. Maddesinin 5. Bendinde, soğutulmuş inek sütüne farklı olmak üzere, süt teşvik prim ödemesi yapılır” kararıyla yürürlüğe girdiğini belirterek “Buna göre artık soğutulmuş süte  destekleme farklı olacağından üreticiler ve kooperatifler açısından  uygulamanın önemi artmıştır” dedi.

 

“SÜTÜN KALİTESİ ARTACAK”

Soğutulmuş süte farklı destek uygulamasıyla sütün kalitesinin de artacağını belirten Tunca “Bu uygulama ile üretilen sütte kalite kaybının önüne geçilecek ve üreticiler sütten daha çok gelir elde edecektir. Bilindiği gibi bakanlığımız yıllarca yeni kurulan işletmelerde süt sağım ve süt tankını alımını yüzde 50 hibe destekli desteklemiş ve bir çok işletmeye, kooperatife yeni süt tanklarının girmesi sağlanmıştır. Gelinen bu noktada soğuk sütün desteklemesi faklı olmak üzere ibaresiyle henüz bir rakam verilmemesine rağmen bunun önemi tebliğde belirtilmiştir. 25 Haziran tarihine kadar tüm il , ilçe gıda tarım ve hayvancılık teşkilatları  tank model ve yer tespitlerini yaparak Ulusal Süt Kayıt Sistemine (USKS) girişleri yapılacak ve bu tankların olduğu sütler ayrı desteklemeden yararlandırılacaktır. Üreticilerimizin soğuk süt zincirine geçişinde de büyük bir adım olacaktır” dedi

Paylaş:
  • Print
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • email
  • Google Buzz
  • RSS

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>